Kulağakaçan Böceği Nedir?

 

Böcekler içerisinde evlerde en sık görülen böcek türlerinden biri de kulağakaçan böceğidir. İnsanların kulağındaki sıvıdan beslenen bu böcek türü oldukça zararlı böcülerin de başında gelir. Kulağakaçan böceği de şekil itibariyle diğer haşerelerden oldukça farklıdır. Peki kulağakaçan böceği nedir ?

En bilinen özelliği, vücudunun üç bölümden oluşması ve son bölümde bir makasa benzeyen iki keskin kıskacın bulunmasıdır. Resimden de daha iyi görebileceğiniz bu haşere, bu kıskacı oldukça aktif şekilde kullanmaktadır. Kulağakaçan böceği özellikle bitki kök ve gövdelerinde, yapraklar üzerinde, saksı çiçeklerinde, tül ve perdelerimiz üzerinde, vücudumuz üzerinde bu kıskaçlarla minik minik delikler açmaktadırlar. Bu nedenle de hem maddi hem manevi zarar vermektedirler.

Diğer taraftan hızlı çoğalan böcek türlerindendir. Çiftleşme sonrasında onlarca yumurta bırakarak çoğalırlar.

Kulağımızdaki sıvılarla beslenebilen bu haşere, insan ve hayvanların kulaklarının içine girdiğinden bu adla anılsa da, bu haşerenin kulağakaçan ismini almasının diğer bir sebebi ise, kıskaçlarının eski zamanlardaki kulak delme aletine benzemesinden dolayıdır.

Oldukça hareketli bir yapıya sahip olan bu böceklere bazı yerlerde saçkıran ismi de verildiği bilinir.

Vücutlarının dış yapısı oldukça serttir. Bu nedenle onları öldürmeye kalktığınızda ne kıskaçları ne de gövdeleri ezilir. Sadece baş kısımlarında az da olsa bir zarar görülmektedir.

Kış aylarında ağaç kovuklarında, toprak diplerinde saklanırlar, yazın yaprakların yeniden yeşermesi ile tekrar doğaya dönerler.

Boyları 3 ile 8 cm arasında değişebilmektedir.

Kağıthane Böcek İlaçlama servisi tüm haşerelerde sizlere en garantili hizmeti sunmaktadır. Ayrıca firmamız, fare türlerinde, pirelerde, kalorifer böceği ve hamam böceği ilaçlama hizmetlerinde en çok tercih edilen ilaçlama servisidir. En az 50 türden fazla haşere için en kaliteli ilaçlarla hizmet vermekte ve sizlere en kesin sonuçları sunmaktayız. İster park ve bahçe ister ev ilaçlama ister fabrika, okul, toplu taşıma araçları gibi neresi olursa olsun tüm ekipmanlarımız her noktada ilaçlama yapabilecek kapasiteye sahiptir. İlaçlama servisimize her daim ulaşabilirsiniz.

 

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*