Kene İlaçlama

Kırsal kesimlerde oldukça fazla görülen kene, hayvan ve insan kanı emerek besin ihtiyacını karşılamaktadır. Keneler yeşil alanlarda, çalılık ve ağaç üzerlerinde kan emecekleri canlıyı bulmak için gezinirler. Özellikle yeşil alanlarda zaman geçirdiğimiz vakitlerde keneler üzerimize ve eşyalarımıza çıkarlar. Virüs taşıyan keneler, kan emme aşamasında hastalık virüsünü insan bünyesine taşırlar. Ölümcül vakalara kadar neden olan kenelere karşı gerekli tedbirler mutlaka alınmalıdır. Kene ilaçlama firmaları en güvenilir yöntemi sunmaktadır.

Kenelerin yaşam sürdüğümüz alanlar da en çok görüldüğü zaman, Kasım ve Mayıs ayı olarak bilinmektedir. Kenelerin 900 türü bulunmaktadır. Tüm keneler virüs taşımaz ancak insanlara yakın alanlarda bulunan çoğu kenenin virüs taşıdığı tespit edilmiştir.

Kenenin Zararları

Virüs taşıyan kenelerin insanların ölümüne neden olacak hastalıklara yol açtığı görülmektedir. Her yıl yeteri kadar alınmayan önlem ve yetersiz ilaçlama uygulama nedeniyle binlerce insan yaşamını yitirmektedir. Kene insan vücudunda diz, kasık bölgesi, kulak arkası ve koltuk altı gibi kısımlarda görülmektedir.

Kene Isırması Sonucu Oluşan Hastalıklar

 • Babeziyoz
 • İyme hastalığı
 • Artan Ateş
 • Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığı
 • Colorada kene Ateşi
 • Kayalık Dağ Lekeli Humması

En Çok Risk Altında Olan Kişiler;

 • Tarımla uğraşanlar kişiler
 • Piknik bölgelerinde bulunan kişiler
 • Veteriner hekimler
 • Hayvancılıkla uğraşanlar kişiler
 • Kırsal kesimlerde yaşayan kişiler

Kağıthane kene ilaçlama servisimiz, İstanbul Kağıthane ilçesinde yer alan tüm alanlara profesyonel kene ilaçlama hizmeti sunmaktadır. Uygulamalarımız kene sorunu yaşanan tüm alanları kapsamaktadır. İlaçlama tekniklerimiz daima %100 başarıya ulaşmakta olup Sağlık Bakanlığı tarafından onaylıdır. İlaçlama ekiplerimize haftanın 7 günü 24 saat ulaşarak bilgi ve randevu alabilirsiniz.

[su_accordion]
[su_spoiler title=”Kene nedir?” style=”fancy” open=”yes”]

Kene, yaşamını devam ettirebilmek için zorunlu olarak memeli türlere yapışarak kan emen bir canlıdır. Keneler bükümlü ve vantuz özelliğine sahip bacakları sayesinde konağına kolayca yapışabilmektedir. Keneler en çok hayvanlara yapışsalar da fırsat buldukça insanların üzerine de yapışmaktadır. Sekiz bacaklı bir haşere türü olan kene, konağından kan emerken sürekli olarak şişer ve kanı vücuduna depo eder. Emeceği kanın tamamını emmiş bir kene normal vücudundan onlarca kat daha büyük gözükür.

Son yıllarda kenelerden oluşan tehditler artmıştır. Özellikle Kırım-Kongo kanmalı ateşi hastalığı nedeniyle, hem dünyada hem de ülkemizde çok fazla insan yaşamını yitirmiştir. Bu nedenle özellikle yaz ayları geldiğinde kene ilaçlama hizmetlerinden yararlanmak önem taşır.

[/su_spoiler]

[su_spoiler title=”Kene nasıl beslenir?” style=”fancy”]

Kan emici haşere türleri arasında yer alan kene, kan emebilmek adına konakçısına ayakları ve iğnesiyle yapışır. Kenelerde sıçrama özelliği yoktur. Bu nedenle kene türleri konağına uzaktan konmak için sıçramaktan daha farklı bir yöntem izlemektedir. Kene beslenme ihtiyacı duyduğunda yüksek bir noktaya çıkar. Bu alanlar ağaçlar veya bitkiler olabilir. Kene burada sabırla bekleyerek konağının altından geçmesini bekler. En nihayetinde konak kenenin bulunduğu noktanın altından geçerken kene kendini bırakır ve konağının üzerine düşer. Konağına kolayca yapışan kene şişene kadar kan emer ve besin ihtiyacını karşılar.

[/su_spoiler]

[su_spoiler title=”Kene ısırığı nasıl tedavi edilir?” style=”fancy”]

Keneler insanları ısırarak kanlarını emerken bir yandan kendi bünyelerindeki her türlü mikrobu yeni konağının vücuduna aktarır. Kene ısırığı durumunda yapılması gereken ilk şey uzman bir hekime görünmektir. Mümkünse kene medikal merkezlerde çıkarılmalıdır. Böyle bir imkan yoksa keneyi kendiniz çıkarmayı deneyebilirsiniz; ancak kene çıkarılırken dikkat edilmesi gereken hususlar mevcuttur. Kene yapıştığı sırada asla korkutulmalıdır, aksi hale emdiği tüm kanı vücudundaki mikroplar ile geri boşaltacaktır.

Kene mümkünse kene kaşığı ile çıkarılmalıdır. Eğer kene kaşığı elde mevcut değilse kenenin çıkarılması için bir cımbız kullanılabilir. Cımbız ile kenenin ısırdığı baş kısmından böcek ürkütülmeden tutup çıkarılmalıdır.

[/su_spoiler]

[su_spoiler title=”Kene ısırığı öldürür mü?” style=”fancy”]

Beslenmek ve üremek için kan emen keneler çok çeşitli memeli canlılara yapışabilmektedir. Ancak insanlara yapıştığında zaman zaman istenmeyen sonuçlara neden olabilmektedir. Çok çeşitli hastalıklara neden olan keneler özellikle Kırım-Kongo kanamalı ateşi hastalığına neden olabilmektedir. Bu hastalık kısa süre içerisinde can kaybına neden olmakta ve Türkiye’de de pek çok kişi bu hastalık nedeniyle yaşamını yitirmiştir. Bu nedenle kene ısırması hafife alınmaması gereken ve bazı zamanlar ölüme neden olabilen bir olaydır. Bu nedenle kenelerden zarar görmeden önce önlem almak şarttır. Bunun için de profesyonel böcek ilaçlama şirketlerinden yardım almak esastır.

[/su_spoiler]

[su_spoiler title=”Kene nerede olur?” style=”fancy”]

Keneler memelilerden kan emen canlılar oldukları için kan emebilecekleri organizmaların bulunduğu her yerde olabilirler. Bu nedenle özellikle çiftlik gibi alanlarda sıkça görülürler. Çiftliklerdeki hayvanlara yapışırlar. Ayrıca tarım alanlarında tarımla uğraşan insanlara da sıkça yapıştıkları gözlenmektedir. Bu nedenle tarım ve çiftlik işçilerinin kenelere karşı kendilerini koruyacak kıyafet giymeleri esastır. Zaman zaman evlere de giren keneler daha bunu daha çok evcil hayvanlarınız aracılığıyla gerçekleştirmektedir. Parklar, bahçeler, tarım alanları ve çiftlikler gibi açık alanlar kenelerin en fazla görüldüğü yerleri oluşturmaktadır.

[/su_spoiler]

[su_spoiler title=”Kene nasıl çoğalır?” style=”fancy”]

Keneler özellikle istedikleri konakları bulduklarında kolaylıkla çoğalabilen haşere türlerindendir. Keneler genellikle konaklarından kan emme esnasında çiftleşirler. Dişi kenenin yumurtalarının gelişimi için emdiği kan miktarı ve kalitesi önem taşımaktadır. Keneler çiftleştikten sonra erkek kene uzaklaşır ve bir süre sonra yaşamını yitirir. Dişi kene ise karnını doyurana kadar kan emme işlemine devam eder. Yeterince kan emdikten sonra ise uygun bir noktada konağının üzerinden düşer. Yumurtalarını düştüğü yere bırakan dişi kene eğer yaz kenesi ise ölür, kış kenesi ise hayatına devam eder. Taşların altına, yaprakların altına, toprak üzerine ve daha pek çok yere yumurta bırakılabilir. Çıkan larvalar altı ayaklı doğsalar da daha sonra iki ayak daha çıkarırlar ve normal kene görünümüne kavuşup konak aramaya başlarlar.

[/su_spoiler]

[su_spoiler title=”Kene nasıl yapışır?” style=”fancy”]

Keneler konaklarına yapışabilmek için yüksek noktalara çıkarlar. Bu noktalar ağaçlar ve bitkiler olabilir.  Bu tür yüksek noktalardan konaklarının üzerine düşen keneler güçlü bacakları ile konağına tutunur. Kenelerin büklümlü bacakları vantuz görevi görür ve konağına sıkı şekilde yapışabilmektedir.  Kene kanı emmesine yarayan hortum şeklindeki iğnesi ile kanı emer. Bu sırada konağına kafası ile öyle sıkı yapışır ki kenenin vücudunu çekerseniz vücut kafadan kopacak ve kafa kan emdiği noktada kalacaktır. Kene çıkarılırken rastgele tutulup çekilmemeli, varsa kene kaşığı ve yoksa bir cımbız yardımıyla dikkatle çekilmelidir.

[/su_spoiler]

[su_spoiler title=”Keneden nasıl kurtulunur?” style=”fancy”]

Kenelerden kurtulmanın çeşitli yolları vardır. Öncelikle kenelere karşı alınabilecek çeşitli tedbirlerden bahsetmek gerekir. Kene ve türevleri özellikle çiftlik ve tarım alanları gibi yerlerde sıklıkla görülebilmektedir. Bu haşerelerden en çok bu bölgelerde çalışan işçiler etkilenmektedir. Bu nedenle çiftlik ve tarım işçileri her daim kol ve bacaklarını örten giysiler giymelidirler. Ayrıca bu giysileri giyerken ve çıkarırken günlük olarak kontrol etmelidirler. Kontrol edilirken giysilerin üzerinde herhangi bir haşere var mı yok mu bakılmalı, ve düzenli olarak temizlenmelidir. Ancak her şeye rağmen en etkili yöntem olan kene ilaçlama iççin gerekli firmalardan yardım alınması gereklidir.

[/su_spoiler]

[su_spoiler title=”Kene evde olur mu?” style=”fancy”]

Keneler daha çok açık alanlarda görülmektedir. Tarım alanları, parklar, bahçeler ve çiftlikler kenelerin en çok görüldüğü ve en çok sorun çıkardıkları alanları oluşturur. Ancak keneler yalnızca açık alanlarda değil ev ve işyeri gibi kapalı alanlarda da görülebilmektedir. Özellikle de evcil hayvan olan evler keneleri eve taşıyabilmekte, çatılarda yuvalanan kuşlara yapışan keneler zaman zaman evlere girebilmektedir. Bu nedenle evcil hayvanlarınızın tüy temizliklerini doğru düzgün yapmak, kenelere karşı koruyucu ilaçlar kullanmak önemlidir.

[/su_spoiler]

[su_spoiler title=”Kene ilaçlama yöntemleri nedir?” style=”fancy”]

Keneler açık alanlarda ve kapalı alanlarda çeşitli yollarla ilaçlanabilmektedir. Kene ve türevindeki haşereler sağlığa zararlı, hatta ölüm getirebilecek canlılar oldukları için ilaçlaması yapılması şarttır. Kene bireysel mücadele ile yok edilemez ve zaten insana yapışmadan önce tespit edilmesi nerdeyse imkansızdır. Bu nedenle profesyonel ilaçlama firmalarından yardım alınması gerekmektedir. Kene ilaçlaması püskürtme, sıvı ilaçlama gibi yöntemlerle sağlanmakta olup ilaç miktarı doğru ayarlanmadığı takdirde tehlike oluşturmaktadır. Bu nedenle kene ilaçlama faaliyetlerini işin ehillerine yaptırmak en doğru karardır.

[/su_spoiler]
[/su_accordion]

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*