Böceklerle mücadeleyi bilenlere bırakın, siz keyfinize bakın

Böcek; eklembacaklıların, altı bacaklı, çoğu kanatlı ve gövdeleri baş, göğüs, karın olarak eklemlerden oluşmuş olan hayvanlar sınıfı ve bu sınıfa giren bütün hayvanların genel adıdır. Genellikle tırtıl, kurt ve kelebek dışında kalanlar verdiği zarar ve rahatsızlıktan ötürü ilaçlanır. Böcek ilaçlama günümüzde çok sık kullanılan bir yöntemdir. Evlerde, iş yerlerinde, fabrikalarda, okullarda, depolarda, park bahçe ve bir sürü açık veya kapalı alanda haşere ilaçlaması yapılabilir.

Son derece önemli olan böcek sorunu evde bir takım basit yöntemlerle halledilebilen bir durum değildir. Böcekleri bir müddet yaşam alanlarınızdan uzak tutmak veya az sayıda böceğe razı olmak için evde bazı önlemler alınabilir. Bunlar evin belli başlı yerlerine limon kabuğu serpiştirmek, sirke suyu hazırlamak, salatalık, nane, mısır unu, bulaşık deterjanı ve şeker gibi gıda ve hijyen maddeleridir. Fakat evde hazırlanan hiçbir önlem böcek istilasına karşı koymaya yetmez. Haşereler genetiği gereği dünya üzerinde en fazla türe sahip, en kolay üreyen ve dağılan cinslerdir. Bu hiçbir türde değişkenlik göstermez. Ev de, iş yerinde veya herhangi bir ortamda hamam böceğine rastlandıysa bilinmelidir ki hamam böceği barındığı yere yumurtasını bırakmış ve yakın zamanda dağılacaktır, dolayısıyla bu böceğin devamı da gelecektir; ve uygulanabilecek hiçbir önlem bunu engelleme de yeterli olmayacaktır.
Dünyada tür ve taksonomi bakımından en yaygın olan bu canlıların türü neredeyse 6 ila 10 milyon arasındadır; ve her geçen yıl daha da çok artarak yeni türler keşfedilir. Durum böyle iken insan eliyle yaşam alanlarımıza giren böcekleri yok etmek de bir hayli zordur.
Günümüzde birçok kişi, kurum veya kuruluş böcek, örümcek, fare, arı ve pire gibi baş etmesi pek mümkün olmayan canlılarla savaşta böcek ilaçlama hizmetlerinden faydalanmaktadır.  Böceklerden kurtulma yollarında en büyük silah ise haşere ilaçlama işlemidir. Uzman ekip tarafından gerçekleşen bu uygulama son derece titizlik ve dikkat ister. Bu sebeple Sağlık Bakanlığı’ndan onaylı her türlü belge ve yetkiye sahip firmalar seçilmelidir. İlaçlama sonrasında uzun bir süre herhangi bir böcek şikayeti kalmayacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*